Przejdź do treści
Łazienka w trakcie odnawiania – białe płytki nad wanną częściowo pomalowane wałkiem na szałwiowy kolor, kuweta z farbą na podłodze
INSPIRACJE

Farba do płytek – jaką wybrać? Ranking 8 farb (2026)

Redakcja PraktyczneMieszkanie
Redakcja PraktyczneMieszkanie
update Ostatnia aktualizacja: 09.2026

Płytki, które są w dobrym stanie technicznym, a tylko męczą wzorem lub kolorem, coraz częściej się maluje zamiast skuwać. Problem w tym, że produkty opisane jako farba do płytek wyglądają w sklepie podobnie, a różnią się w rzeczy najważniejszej – miejscu, w którym producent pozwala ich użyć. Wybierając farbę do płytek, trzeba zacząć od pytania, czy malujesz ścianę, podłogę czy wnętrze kabiny prysznicowej, bo część farb wprost tego ostatniego zabrania, a część o nim milczy. Ranking poniżej porządkuje osiem farb od najtańszej (według dolnej granicy ceny za opakowanie, a w przypadku systemów z gruntem – za komplet) na podstawie kart i stron producentów oraz ofert sklepowych z września 2026 – bez własnych testów i bez ocen „na oko".

Spis treści

Farba do płytek – na co patrzeć, zanim włożysz coś do koszyka

Karta produktu potrafi zawierać kilkanaście parametrów, ale w praktyce o wyborze decydują cztery: przeznaczenie, rodzaj farby, konieczność gruntu i czas do pełnej odporności. Reszta – kolor, wykończenie, pojemność – to kwestie wtórne, o ile pierwsze cztery się zgadzają.

Ściany, podłogi, prysznic – trzy różne zastosowania

Malowanie płytek ściennych w kuchni czy przedpokoju to zupełnie inne obciążenie niż podłoga, po której się chodzi, albo ściana w kabinie prysznicowej, którą codziennie zalewa woda. Zapis „do płytek" na etykiecie nie oznacza zgody na każdą z tych sytuacji, więc szukaj w karcie konkretnych słów: płytki ścienne, płytki podłogowe, wnętrze kabiny prysznicowej. Jeśli producent wymienia tylko „powierzchnie pionowe" albo „pomieszczenia mokre", a o prysznicu nie pisze, nie należy zakładać, że jest dozwolony – to informacja, której po prostu w karcie nie ma.

Dotyczy to zwłaszcza farby do płytek łazienkowych. Łazienka jest pomieszczeniem mokrym, ale ściana przy umywalce i ściana w kabinie to dwa różne poziomy narażenia. Jeśli zastanawiasz się nad samą kolorystyką i układem płytek, zanim je pomalujesz, zajrzyj do przewodnika po płytkach ściennych w łazience.

Akryl 1K, akryl 2K, poliuretan, epoksyd – czym się różnią

Farby 1K są gotowe do użycia po otwarciu puszki. Akrylowe 2K mają dodatek w saszetce, który miesza się z farbą tuż przed malowaniem – od tej chwili trzeba zużyć całość w czasie podanym przez producenta (od 48 godzin do 10 dni, zależnie od produktu). Farba epoksydowa 2K składa się z bazy i utwardzacza mieszanych w określonej proporcji, ma krótki czas użycia po wymieszaniu (godziny) i wymaga dyscypliny przy nakładaniu. Poliuretanowa 1K wodna to trzeci wariant, spotykany w systemach z osobnym gruntem.

Dla porównania zasad działania samych farb ściennych – lateksowych i akrylowych – przydatny jest tekst farba lateksowa czy akrylowa. W tym rankingu chodzi jednak wyłącznie o produkty, które producent przeznaczył do płytek ceramicznych albo do systemu grunt plus farba.

Grunt, liczba warstw i czas do pełnej odporności

Większość akrylowych farb do płytek to produkty 2w1, czyli podkład i farba w jednym, więc osobny grunt nie jest potrzebny. Wyjątkiem jest system Noxan (osobny Multiprim) oraz epoksyd Hydropox na podłogach i w prysznicu (grunt RO 3333). Warstw jest najczęściej dwie, z przerwą od 3 do 16 godzin. Dużo ważniejszy jest czas do pełnej odporności, bo do jego upływu powłoka wymaga ochrony przed czyszczeniem, ścieraniem i uderzeniami, a kontakt z wodą producenci dopuszczają w różnych terminach:

  • Dulux Szybka Odnowa – 10 dni do pełnej eksploatacji
  • V33 Easy Renowacja (Łazienka oraz Podłogi & Schody) – 20 dni do pełnych właściwości powłoki, do tego czasu chronić przed uderzeniami, zaplamieniem i czyszczeniem; karta wersji Łazienka dopuszcza pierwsze użycie prysznica już po 48 godzinach
  • Tikkurila Luja Ceramic Tiles – gotowa do użycia po 2 dniach, pełna twardość po 28 dniach
  • Hydropox – 3 doby odporności mechanicznej i 7 dób chemicznej
  • EPODEX – schnięcie między warstwami ok. 12 godzin w 20 °C, czasu do kontaktu z wodą i pełnego utwardzenia strona producenta wprost nie podaje
  • Luxens, Noxan – producent lub dostępne źródło nie podaje pełnego czasu utwardzenia
lightbulb Czy wiesz, że…
Epoksyd jest w tym zestawieniu jedynym rodzajem farby, dla którego producent podaje wynik ścieralności – Hydropox ma w karcie odporności na ścieranie, opublikowanej przez dystrybutora Noxan, ubytek 109–121 mg na 1000 cykli w teście Taber (standardowa karta techniczna podaje samą normę ASTM D4060). Producenci akrylowych farb do podłóg ograniczają się zwykle do zapisu „wysoka odporność", bez liczby. Zwróć też uwagę na czas użycia po zmieszaniu: w epoksydzie Hydropox to zaledwie 2 godziny, a w akrylach 2K – od 48 godzin do 10 dni. Mieszanie całej saszetki „na zapas" bywa więc stratą farby.

Ranking farb do płytek – 8 produktów według zastosowania (2026)

Kolejność biegnie od najtańszej pozycji do najdroższej, według dolnej granicy ceny za opakowanie; system Noxan i Hydropox liczymy w całości, razem z gruntem. Opakowania mają różne pojemności (od 0,75 l do 1 kg), więc przy każdej pozycji podajemy też cenę za litr lub kilogram – bez tego ranking wprowadzałby w błąd. Przy każdej farbie zaznaczamy, gdzie producent wprost pozwala jej użyć, a gdzie tego nie deklaruje. Ceny brutto pochodzą z ofert z 29 września 2026 i mogą się różnić między sklepami.

Farby do płytek – zestawienie 2026

Kolejność od najtańszej według dolnej granicy ceny za opakowanie. Dane z kart i stron producentów, ceny z września 2026.

1

Luxens Farba do renowacji Kuchni i Łazienki

Luxens (Leroy Merlin)
od 81,99 zł/ 0,75 l (ok. 109 zł/l)
check_circleMałe remonty ścian w kuchni i łazience przy niskim budżecie
Luxens to najtańsza farba do płytek ściennych w rankingu, przeznaczona do ścian nad blatem, mebli i płytek w kuchni i łazience. Opis sklepowy wspomina o wymieszaniu dodatkowego składnika przed malowaniem (liczbę składników sprawdź na opakowaniu) oraz o kabinie prysznicowej lub okolicy wanny, ale producent wprost prysznica w dostępnych danych nie deklaruje, więc nie traktuj go jako potwierdzonego.
  • najtańsze opakowanie w zestawieniu
  • 2w1 farba i podkład, bez osobnego gruntu
  • schnięcie w dotyku ok. 1 godziny wg opisu sklepu
  • wiele kolorów i szeroka dostępność w sklepach Leroy Merlin
  • cena za litr (ok. 109 zł) nie jest niższa niż u konkurentów – tanie jest tylko małe opakowanie
  • pełnej karty producenta brak, dane o wydajności i schnięciu pochodzą ze źródeł wtórnych
  • podłogi wyłączone, a zgoda na kabinę prysznicową wynika tylko z opisu sklepu, nie z karty
2

Tikkurila Luja Ceramic Tiles

Tikkurila
od 82,90 zł/ 0,9 l (ok. 92 zł/l)
check_circleWiększe powierzchnie ścian, gdy ważny jest dobór koloru
Luja Ceramic Tiles to jednoskładnikowa farba wodna w półmacie, którą producent przeznacza do płytek ściennych w łazienkach i kuchniach – nie do płytek samoczyszczących i nie do ścian w saunie parowej. Polska strona producenta wspomina o podłodze w suchych pomieszczeniach o niskim natężeniu ruchu, ale karta techniczna podłóg nie wymienia, więc to informacja do traktowania ostrożnie. To inny produkt niż ścienna farba Luja 7.
  • pełna karta producenta z czasem utwardzenia i temperaturą pracy
  • barwienie na kolory ze wzorników Tikkurila
  • opakowanie 2,7 l wychodzi w ofertach na ok. 59–64 zł/l
  • wydajność 10–12 m² na litr jedną warstwą
  • pełna twardość dopiero po 28 dniach
  • karta wymienia ściany w pomieszczeniach mokrych i suchych, ale nie kabinę prysznicową ani podłogi
  • kolor z mieszalnika, czyli dłuższe oczekiwanie na zamówienie
3

Dulux Szybka Odnowa Płytki Ścienne

Dulux
od 102 zł/ 0,75 l (ok. 136 zł/l)
check_circleSzybka renowacja ścian w jeden weekend
Dulux to akrylowa farba 2K w satynie, przeznaczona do glazury, ceramiki, marmuru i porcelany, z wyraźnym ograniczeniem do powierzchni pionowych. Z puszki 0,75 l pomalujesz ok. 9 m² jedną warstwą, czyli ok. 4,5 m² przy zalecanych dwóch warstwach, więc przy większej powierzchni trzeba kupić kilka puszek i liczyć zużycie z wyprzedzeniem, bo wymieszanej farby nie da się przechować dłużej niż 48 godzin.
  • najkrótszy czas pełnej eksploatacji wśród akrylowych 2K – 10 dni
  • odstęp między warstwami tylko 4 godziny
  • 2w1 podkład i farba, bez osobnego gruntu
  • dostępna w wielu sklepach
  • producent pisze o odporności na wodę powierzchni pionowych – strefy prysznica wprost nie deklaruje
  • dwa składniki i 48 godzin na zużycie farby po wymieszaniu
  • duże różnice cen między sklepami (102–137 zł za 0,75 l)
4

V33 Easy Renowacja Podłogi & Schody

V33
od 121,99 zł/ 0,75 l (ok. 163 zł/l)
check_circlePodłoga w przedpokoju, kuchni lub łazience bez prysznica na podłodze
V33 Easy Renowacja Podłogi & Schody to akrylowa farba 2K w satynie, dla której producent wprost przewiduje płytki podłogowe. Trzeba je zmatowić papierem ściernym o gradacji 240, a nakładać dwie warstwy. Wydajność producent podaje na ok. 10 m² z litra jedną warstwą (5 m² z litra przy zalecanych dwóch), a odstęp między warstwami to 3 godziny.
  • jedna z niewielu farb marketowych z wyraźnym zapisem do płytek podłogowych
  • pełne właściwości po 20 dniach, czas podany w karcie
  • działa też na drewno, laminat i schody
  • dostępna w dużej sieci sklepów
  • producent zakazuje stosowania wewnątrz prysznica
  • do 20 dni powłokę trzeba chronić przed ścieraniem i czyszczeniem
  • ścieralność bez liczby – producent podaje tylko wysoką odporność
5

V33 Easy Renowacja Łazienka

V33
od 123,99 zł/ 0,75 l (ok. 165 zł/l)
check_circleŚciany pod prysznicem i przy wannie, gdy potrzebna jest zgoda producenta na strefę mokrą
Easy Renowacja Łazienka to najprostszy wybór, gdy w karcie ma stać wprost, że można malować ściany w kabinie prysznicowej. Cena jest podobna jak przy wersji podłogowej, ale zakres zastosowania odwrotny – ściany zamiast podłogi. Karta dopuszcza pierwsze użycie prysznica po 48 godzinach, ale do pełnych właściwości powłoki, czyli 20 dni, nie wolno jej czyścić detergentami ani narażać na uderzenia.
  • producent wprost dopuszcza płytki ścienne wewnątrz kabiny prysznicowej
  • pojemność 0,075 l na próbkę i osiem kolorów
  • pierwsze użycie prysznica już po 48 godzinach wg karty, bez gruntu
  • ta sama farba nadaje się do mebli łazienkowych
  • 20 dni ochrony powłoki bez czyszczenia – dwa razy dłużej niż Dulux
  • 2K z 10 dniami na zużycie i 8 godzinami między warstwami
  • linia do ścian – brodzik i podłoga nie są w karcie potwierdzone
6

EPODEX Farba do płytek 2K (Tile Paint)

EPODEX
od 179,96 zł/ ok. 1,8 kg (ok. 100 zł/kg)
check_circlePrysznic i podłoga w łazience lub kuchni bez wymiany płytek, przy zakupie online
EPODEX to dwuskładnikowa wodna farba epoksydowa z rynku hobbystycznego, sprzedawana głównie przez sklep producenta. Do płytek ściennych i podłogowych, także z ciągłym kontaktem z wodą, stosuje się ją po zmatowieniu papierem ściernym i odtłuszczeniu środkiem Pre-Cleaner, bez gruntu. Przy zużyciu ok. 120 g/m² na warstwę i dwóch warstwach koszt wychodzi na ok. 24 zł/m² (wyliczenie własne z danych producenta).
  • producent wprost dopuszcza kabiny prysznicowe, stojącą wodę i podłogi
  • bezwonna, wodna i stabilizowana UV
  • duża paleta kolorów oraz osobny pisak do fug
  • średnia ocen 4,9 na 5 przy 312 opiniach na stronie producenta
  • opakowanie startowe ok. 1,8 kg starcza na ok. 7 m² przy dwóch warstwach, więc przy większej powierzchni trzeba dokupić kolejne
  • strona producenta wprost nie podaje czasu do kontaktu z wodą (schnięcie warstwy ok. 12 godzin w 20 °C)
  • sprzedaż głównie we własnym sklepie internetowym, mało półek stacjonarnych
7

Noxan Multiprim + RD-Aquatop PU

Noxan (RD Coatings / Dothée)
od 264,50 zł/ zestaw 2 × 1 l (grunt 118 zł, farba 146,50 zł)
check_circleŚciana nad blatem w kuchni lub przedpokój, gdzie liczy się odporność na UV i tłuszcz, a nie kontakt z wodą
Noxan proponuje system złożony z akrylowego gruntu Multiprim i jednoskładnikowej wodnej farby poliuretanowej RD-Aquatop PU – po ok. 10 m² z litra. Producent zaleca go do ścian w kuchni, pokoju i korytarzu, a nie do stref bezpośredniego kontaktu z wodą. Ceny odnoszą się do opakowań po 1 l, co przy większych powierzchniach zmienia rachunek – za większe opakowania (5 l) cena za litr jest niższa.
  • cała praca w jeden dzień – grunt po 4 godzinach, nawierzchnia po 1 godzinie
  • dowolny kolor z palety RAL i NCS
  • osobny grunt daje przyczepność na gładkich płytkach
  • odporność na UV bez żółknięcia
  • nie do prysznica i nie do podłóg, tylko ściany z okazyjnymi zachlapaniami
  • dwa produkty to ok. 265 zł za po 1 l każdego
  • sprzedaż w sklepie B2B, kolory z mieszalnika w 1–2 dni robocze
8

Hydropox + grunt RO 3333

RD Coatings / Dothée (sprzedaż Noxan)
od 363,90 zł/ zestaw 1 kg + grunt 1 l
check_circleŁazienka z prysznicem i podłoga, gdy remont ma wytrzymać lata, dla doświadczonych majsterkowiczów
Hydropox to dwuskładnikowa wodna farba epoksydowa z rynku przemysłowego, którą dystrybutor rekomenduje do ścian i posadzek w domu, także w łazienkach. Zastosowanie w prysznicu i na podłogach dotyczy zestawu z gruntem RO 3333, dlatego cenę liczymy dla obu produktów; na ściany poza prysznicem karta przewiduje system bez tego gruntu, a sama farba kosztuje od 142,50 zł za 1 kg. Producent podaje 3 doby pełnej odporności mechanicznej i 7 chemicznej, a do tego czasu nie wolno stosować żadnych płynów, w tym wody, na schnącej powierzchni.
  • jedyna pozycja z jednoznacznym systemem na posadzki i prysznic z gruntem RO 3333
  • wynik ścieralności z karty dystrybutora – 109–121 mg na 1000 cykli
  • pełna odporność chemiczna po 7 dobach, szybciej niż akryle 2K
  • kolory z palety RAL i NCS
  • epoksyd żółknie na UV, producent zaleca lakier Hydrograff HP na wierzch
  • wymaga mechanicznego mieszania i okna przemalowania 12–48 godzin
  • najdroższa pozycja w rankingu – sam grunt RO 3333 kosztuje 221,40 zł za 1 l, a produkt pochodzi z rynku przemysłowego

Zestawienie zaktualizowane: wrzesień 2026. Kolejność nie jest rankingiem sprzedażowym – opisujemy zastosowania, nie polecamy konkretnego sklepu.

Wszystkie osiem pozycji różni się przede wszystkim zakresem zastosowania, więc zestawiamy je obok siebie w tabeli.

Farba Rodzaj Ściany Prysznic wg producenta Podłoga Grunt Cena opak. Cena za l / kg
Luxens Kuchnia i Łazienka akryl 2w1 (wg opisu sklepu z dodatkiem do wymieszania) tak wg opisu sklepu, brak deklaracji producenta nie nie od 81,99 zł / 0,75 l ok. 109 zł/l
Tikkurila Luja Ceramic Tiles akryl 1K tak, także pomieszczenia mokre nie deklarowany nie w karcie PDS nie od 82,90 zł / 0,9 l ok. 92 zł/l
Dulux Szybka Odnowa akryl 2K, 2w1 tak, powierzchnie pionowe nie deklarowany nie nie od 102 zł / 0,75 l ok. 136 zł/l
V33 Easy Podłogi & Schody akryl 2K nie jest jej przeznaczeniem zakaz tak nie od 121,99 zł / 0,75 l ok. 163 zł/l
V33 Easy Łazienka akryl 2K tak tak, wnętrze kabiny nie (ściany i meble) nie od 123,99 zł / 0,75 l ok. 165 zł/l
EPODEX Tile Paint 2K epoksyd 2K tak tak tak nie (szlif i Pre-Cleaner) od 179,96 zł / ok. 1,8 kg ok. 100 zł/kg
Noxan Multiprim + Aquatop PU akryl 1K plus poliuretan 1K tak, z zachlapaniami zakaz nie tak od 264,50 zł za 2 × 1 l 264,50 zł za oba po 1 l
Hydropox + RO 3333 epoksyd 2K tak tak, z gruntem RO 3333 tak, z gruntem RO 3333 tylko podłoga i prysznic od 363,90 zł (1 kg + 1 l gruntu) 142,50 zł/kg farby + 221,40 zł/l gruntu

Do prysznica producent wprost dopuszcza w tym zestawieniu tylko trzy produkty – V33 Easy Renowacja Łazienka, EPODEX i Hydropox z gruntem RO 3333 – a przy Luxensie, Dulux i Luja producent w dostępnych danych o prysznicu milczy. Brak deklaracji to nie zakaz, ale ryzyko zostaje po stronie użytkownika. Jeśli powłoka ma codziennie stać w wodzie, wybieraj tę, która to napisała wprost.

Przy podłogach wybór zawęża się do V33 Easy Podłogi & Schody oraz obu epoksydów. Ceny za litr i kilogram pokazują z kolei, że przewaga „taniej farby" bywa pozorna: Luxens jest najtańszy za opakowanie, ale za litr kosztuje więcej niż Luja, a duże opakowanie Luja 2,7 l schodzi do ok. 59–64 zł/l. Epoksydy sprzedaje się na kilogramy, więc porównanie z akrylami wymaga przeliczenia na zużycie na m² – Hydropox to ok. 5 m² z kg na warstwę na ścianach (0,20 kg/m²), ale ok. 3,3 m² z kg na posadzce (0,30 kg/m²), a EPODEX ok. 120 g/m² na warstwę.

Płytki ceramiczne pomalowane farbą do płytek – detal ściany w łazience

Jaka farba do płytek do konkretnej sytuacji

Ściana w łazience poza kabiną – Luja, Dulux, Luxens

Płytki przy umywalce, za lustrem czy nad wanną nie są stale zalewane wodą, więc wystarczy farba do ścian z deklaracją odporności na wilgoć. Luja Ceramic Tiles ma tu najpełniejszą kartę z czasem utwardzenia, ale pełną twardość osiąga po 28 dniach. Dulux jest gotowy szybciej, bo po 10 dniach, co przy remoncie z terminem jest sensownym argumentem. Luxens wchodzi w grę, gdy chcesz kupić farbę w jednym markecie i zależy Ci na najniższej cenie za opakowanie. Jeśli zamiast malowania rozważasz wymianę, przewodnik jak wybrać płytki do łazienki pokaże, czego szukać przy nowych.

Prysznic i strefa przy wannie – V33 Łazienka, EPODEX, Hydropox

Tam, gdzie woda spływa po ścianie codziennie, potrzebna jest farba z wyraźnym zapisem o kabinie prysznicowej. Z akrylowych zapewnia to V33 Easy Renowacja Łazienka, z epoksydów – EPODEX i Hydropox z gruntem RO 3333. Zwróć uwagę na czas: V33 dopuszcza pierwsze użycie prysznica po 48 godzinach, ale do pełnego mycia detergentami i szorowania wymaga 20 dni, a Hydropox potrzebuje 7 dób odporności chemicznej, więc nie planuj malowania na tydzień przed wyjazdem gości. Porównania kosztu z wymianą płytek nie podajemy, bo nie mamy wiarygodnego źródła – malowanie bywa tańsze i szybsze niż wymiana, ale to zwykle twierdzenie samych producentów.

Podłoga z płytek – V33 Podłogi & Schody lub epoksyd

Podłoga to najtrudniejsze zastosowanie, bo powłoka jest ścierana, myta i obciążana. Z akrylów jedyną pozycją z jednoznaczną deklaracją dla płytek podłogowych jest V33 Easy Renowacja Podłogi & Schody. Producent określa jej odporność jako wysoką, ale nie podaje wyniku testu. Z epoksydów Hydropox z gruntem RO 3333 ma w karcie ścieralności udostępnionej przez dystrybutora wynik 109–121 mg na 1000 cykli w teście Taber. Producenci nie podają w dostępnych danych klasy antypoślizgowości po malowaniu, a Noxan zaznacza wprost, że połysk zwiększa śliskość, więc na podłogi w łazience lepsze jest wykończenie satynowe lub matowe.

Kuchnia – ściana nad blatem

W kuchni płytki nad blatem nie mają kontaktu z prysznicem, ale są narażone na tłuszcz, parę i szorowanie. Tu sprawdza się i system Noxan, o którym producent pisze jako o zalecanym do ścian w kuchni, i akrylowe Luja lub Dulux. Noxan wypada drożej, ale daje malowanie w jeden dzień i odporność na UV, a to ma znaczenie przy ścianie przy oknie.

Meble i płytki w jednym remoncie – Luxens, V33

Luxens i V33 Łazienka wymieniają w zakresie także meble (drewno, laminat, PCV, metal), a V33 podłogi – drewno i schody. Jeśli w tym samym pomieszczeniu odnawiasz szafki, sprawdź też ranking farb do mebli, a do samych ścian w łazience – ranking farb do łazienki.

psychology
Okiem eksperta
Michał Borowski, pasjonat remontów i DIY
Z doświadczenia remontowego – o trwałości malowanych płytek decyduje przygotowanie podłoża, a nie marka na puszce. Płytki trzeba dokładnie odtłuścić, spłukać i wysuszyć, fugi wyszorować szorstką gąbką, a silikon z narożników usunąć przed malowaniem, bo farba do niego nie przyczepi się wcale. Na szkliwie zawsze zmatowiłbym powierzchnię drobnym papierem i odpylił, nawet gdy producent obiecuje „bez szlifowania". Przy farbach 2K odmierzam tyle, ile realnie zdążę położyć w czasie życia mieszanki, a przy epoksydzie od razu przygotowuję rękawice, ochronę oczu i przewietrzanie, bo karta bezpieczeństwa EPODEX wskazuje działanie drażniące i możliwość uczulenia. Wilgotną fugę malowałbym dopiero po jej dokładnym wyschnięciu.
payments Ile kosztuje farba do płytek?
82 – 364 zł za opakowanie startowe lub zestaw
Najtańsze akrylowe farby do płytek kosztują 82–124 zł za opakowanie 0,75–0,9 l, co przy zalecanych dwóch warstwach wystarcza na pomalowanie ok. 4,5–5,5 m² ściany. Epoksyd EPODEX kosztuje ok. 180 zł za opakowanie ok. 1,8 kg, a Hydropox 142,50 zł za 1 kg farby – ale pod prysznic i na podłogi potrzebuje gruntu RO 3333 (221,40 zł za 1 l), więc komplet to ok. 364 zł. System Noxan z gruntem i farbą poliuretanową to ok. 265 zł za dwa litry, przy czym producent podaje koszt systemu od 18,50 zł netto za m², a Hydropox ok. 29,50 zł netto za m² ściany. Do tego dochodzą wałki, taśma, środek odtłuszczający i papier ścierny, a przy epoksydach także rękawice i ochrona oczu. Ceny sklepów się zmieniają, więc przed zakupem sprawdź aktualną ofertę.
Ceny orientacyjne, stan na wrzesień 2026Źródło: Leroy Merlin, Lobo, Mrówka, Noxan, sklep EPODEX

Jak przygotować i pomalować płytki – krok po kroku

Niezależnie od wybranego produktu kolejność jest zawsze podobna: mycie, odtłuszczenie, zmatowienie, malowanie. Różni się tylko detal w karcie.

Przygotowanie płytek i fug

Płytki umyj i odtłuść, spłucz i wysusz, a fugi wyczyść szorstką gąbką. Fugi silikonowe usuń przed malowaniem (Tikkurila zaleca nóż i środek do silikonu oraz odkamienianie). Następnie zmatów – Dulux zaleca papier drobnoziarnisty i odpylenie, V33 na podłogach papier 240, a EPODEX szlif z użyciem Pre-Cleanera. Fugi w akrylowych farbach ściennych zostają pokryte razem z płytką, a jeśli chcesz odświeżyć sam ich kolor, EPODEX ma w ofercie osobny pisak do fug. Osobna farba do fug w seriach pozostałych producentów nie została potwierdzona.

Warunki malowania i wentylacja

Producenci podają zakresy temperatur: Dulux powyżej +10 °C i wilgotność poniżej 80 procent, Tikkurila od +5 °C i poniżej 80 procent wilgotności, V33 od 12 do 25 °C, EPODEX od 8 do 25 °C. Epoksydy są opisywane jako wodne i praktycznie bezwonne, ale przewietrzanie i rękawice to konieczność. Po malowaniu nie używaj prysznica przed czasem podanym w karcie – to zwykle najczęściej ignorowany krok, który kończy się odspajaniem powłoki. Jeśli chcesz zobaczyć, jak farba wpisze się w resztę aranżacji, przejrzyj aranżacje łazienek.

Farba do płytek – jaką wybrać? Ranking 8 farb (2026) – najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Do wnętrza kabiny prysznicowej producent wprost dopuszcza w tym rankingu tylko V33 Easy Renowacja Łazienka, EPODEX Tile Paint 2K oraz epoksyd Hydropox w zestawie z gruntem RO 3333. W przypadku Luxens, Luja i Dulux producent wprost tego nie deklaruje, a V33 Podłogi i system Noxan mają zakaz. Przed malowaniem odczekaj czas podany w karcie, zanim woda dotknie powłoki.
Tak, ale tylko farbą, której producent to dopuszcza. W zestawieniu są to V33 Easy Renowacja Podłogi & Schody oraz epoksydy EPODEX i Hydropox z gruntem RO 3333. Wynik ścieralności (z karty udostępnionej przez dystrybutora) podaje tylko Hydropox – 109–121 mg na 1000 cykli, a klasy antypoślizgowości po malowaniu nie deklaruje żaden z producentów.
W większości farb z rankingu nie, bo to produkty 2w1 lub z przygotowaniem przez szlif i odtłuszczenie. Grunt jest potrzebny w systemie Noxan (Multiprim) oraz przy Hydropoxie na podłogach i w prysznicu (RO 3333). Zawsze zmatów szkliwo i odtłuść powierzchnię, nawet gdy producent obiecuje „bez gruntu".
Zależy od produktu. Dulux podaje 10 dni do pełnej eksploatacji, V33 Łazienka dopuszcza pierwsze użycie prysznica po 48 godzinach (pełne właściwości powłoki po 20 dniach, tyle samo podaje V33 Podłogi), Luja Ceramic Tiles jest gotowa do lekkiego użytku po 2 dniach, a pełną twardość osiąga po 28 dniach, a Hydropox potrzebuje 3 dób odporności mechanicznej i 7 dób chemicznej. Dla EPODEX i Luxens czasu do kontaktu z wodą nie potwierdzono, więc trzymaj się instrukcji z opakowania.
Epoksyd 2K daje twardszą powłokę i dopuszczenie do prysznica i podłóg, ale ma krótki czas użycia po zmieszaniu, wymaga rękawic i wentylacji, a jasne kolory mogą żółknąć pod wpływem UV. Hydropox i EPODEX to produkty z rynku przemysłowego lub hobbystycznego, a nie standardowa oferta marketów, więc kupuje się je zwykle online. Akryle są prostsze w użyciu, ale do stałego kontaktu z wodą mają węższy zakres zastosowania.
Redakcja PraktyczneMieszkanie
O autorze
Redakcja PraktyczneMieszkanie
zespół redakcyjny

Najnowsze wiadomości i inspiracje ze świata wnętrz, mebli i designu.